Sunday, 13 August 2017

বানপানীৰ  চিন্তাঃ
  আমাৰ দৰে খাৰ খোৱা মেঠাই ইমান ভয়ানক সমস্যা এটাৰ কথা ভৱা ভুল যদিও ইচৰে মূৰটো ঘূৰণীয়াকৈ দিয়াৰ বাবে নাভাবি থাকিব নোৱাৰো ৷ কাৰ লাভ লোকচান হ'য় নাজানো মোৰ কিন্তু অসমৰ বানপানীক লৈ বেলেগকৈ ভাবিৰ মন গ'ল ৷
অসমৰ বানপানী আজিৰ সমস্যা নহয় ৷ হৈ আহিছে, হৈ থাকিব ৷ নক'মে ৷ বৰং বাঢ়িব ৷ যি দলৰে চৰকাৰ নহওক ইয়াক যে স্থায়ী ভাৱে সমাধান কৰিব পাৰিব মোৰ চুটি মগজে নকয় ৷
ইয়াৰ কাৰণো দেধাৰ ৷ হেৰ' প্ৰথম কথা অসমৰ ভৌগলীক অৱস্থিতি ৷ চাৰিওফালে পাহাৰে আৱৰা ৷ অসমখন ঘুটুুুং চৰিয়া এটাৰ দৰে ৷ আৰু পানীৰ ধৰ্ম ততলৈ বৈ অহা ৷ উজনী অসমৰ নদীবোৰৰ উৎস অৰুণাচল পাহাৰ ৷ নামনিৰ ফালে ভুটান, মেঘালয় পাহাৰ আদি ৷ গতিকে পানীসোপা যাব ক'লৈ?  অসমলৈকে নামি আহিব ৷ তাতে পাহাৰৰ গছ-গছনী কাটি তহিলং ৷ ফলত বালি-মাটি-শিলে নদী সমূহৰ বক্ষ তৰাং কৰিলে ৷ এই কাৰণতে ধেমাজীৰ জীয়াধল, কুমতীয়া, গাই আদি নদীবোৰৰ নামটো হে আছে ৷ নৈ নাই ৷ বালিয়ে পুতি ফুটবল খেলা ফিল্ড যেন কৰিলে ৷ গতিকে সৰহ পানী আহিলে পানীয়ে গাঁও,নগৰ, চহৰ ফুৰিবলৈ যাবই ৷ দ্বিতীয়তে নদী বান্ধ বা জলবিদ্যুৎ প্ৰকল্প ৷ কাষৰীয়া পাহৰীয়া ৰাজ্যৰ জলবিদ্যুৎ প্ৰকল্পৰ অতিৰিক্ত পানীয়ে খাৰখোৱাক বাৰ বজাই তেৰ ওলমাই দিছে ৷ কুৰিশ্বু, ৰঙানদী ইয়াৰ উদাহৰণ, সোৱণশিৰিত এটা সাজি আছে আৰু তিনিটা সাজিব ৷ মই কোৱা কেইটাতকৈ হাজাৰ গুণ ডাঙৰ ৷ কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে উত্তৰ পূৱক ভাৰতৰ শক্তিগৃহলৈ ৰূপান্তৰ কৰিবলৈ আৰু কেইবা শ নদী বান্ধ বন্ধাৰ সিদ্ধান্ত গ্ৰহণ কৰি থৈছে ৷ ৰাজ্যত যি দলৰে চৰকাৰ নাহক কাৰ সাধ্য কেন্দ্ৰক বাধা দিব ৷ গতিকে মোৰ মেঠাই কৈছে বান পানী আৰু অসম এটা টকাৰ ইপিঠি সিপিঠি হোৱাতো খাটাং ৷
  গতিকে "যোগ্যে ভোগ্যা বসুন্ধৰা " বোলা বাক্য শাৰী সাৰোগত কৰি অসমৰ ৰাইজক বানৰ লগত সহবাস কৰাৰ যোগ্য কৰি তোলাৰ হে কথা ৷ মথাউৰী সাজি অভিযন্তা, ঠিকাদাৰৰ পেট ডাঙৰ কৰাৰ সুবিধা প্ৰদান কৰাতকৈ ৰাইজক বানৰ লগত সহবাস কৰাৰ প্ৰশিক্ষণৰ ব্যৱস্থা কৰক ৷
মোৰ মেথাই কোৱা মতে অসমবাসীৰ বাবে চাং ঘৰ আৰু নাও অপৰিহাৰ্য ৷ অসমত নৈ পৰীয়া মিচিং ৰাইজৰ লগতে দেউৰী আদি কেইটিমান জনগোষ্ঠীয়েহে চাং ঘৰ ব্যৱহাৰ কৰে ৷ এই চাং ঘৰৰ ব্যৱস্থাটো সকলোৱে কৰি ল'ব লাগে ৷
চৰকাৰে মেট্ৰিক পাচক কম্পিউটাৰ দিয়াৰ দৰে আন এখন আঁচনি লৈ ঘৰে প্ৰতি নাও যোগানৰ ব্যৱস্থা কৰিব লাগে ৷ নাও ঠিকাদাৰক যোগান ধৰিবলৈ দিব নালাগে দেই ৷ তেনে নাৱে যে জীৱন ৰক্ষা কৰিব পাৰিব তাৰ আশা খীণ ৷ গতিকে নাৱৰ ধন পোনে পোনে হিতাধীকাৰিৰ বেংক একাউন্টত জমা কৰি দিব লাগে ৷ ৰাইজে নিজেই কিনি ল'ব ৷
     আজিলৈ এই খিনিয়েই ৷ পাচত আৰু কিবা ওলাই বা 🤔 দেখা যক চোন ৷

No comments:

Post a Comment

শেষ দৃশ্য - বিনয় কৃষ্ণ তামুলী ফুকন । বেৰত ঢেপেলা মুখীয়া মানুহজনৰ ফটোখন ওলমি আছে। বিষ্ণু ৰাভা তেওঁৰ নাম। ফটোখনৰ ফ্ৰেমটো ঘূণ পোকে ...